27
مه

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است؟

بی ‎مقدمه بگویم: برای مبله کردن خانه ‎های کوچک می ‎توانید از مبل‌ های ال، یا یک کاناپه تک به همراه چند صندلی، یا یک نیم ست و یا یک دست کامل یا ناقص مبلمان ظریف و جمع و جور استفاده کنید که دارای کمترین حد از انحنا و دسته باشند.
در بهینه ‎ترین حالت برای تهیه مبل مناسب خانه های کوچک، می ‎توانید از مبل‌ هایی استفاده کنید که اصولاً فاقد دسته باشند و اسکلت‌ بندی آن‌ ها کاملاً بدون انحنا و در قالب خطوط مستقیم عمودی و افقی باشد و نیز به گونه ‎ای طراحی شده باشند که بتوانند در کنج خانه نیز قرار گیرند تا امکان استفاده بهینه از فضای کوچک خانه شما به حداکثر خود برسد. چنین مبلمانی غالباً همان مبل ال خواهد بود.

مبل ال، مطرح ترین گزینه برای مبل مناسب خانه های کوچک

ما معمولا مبل‌ های ال را به صورت مبل‌ های راحتی نه چندان زیبا و با کیفیت می‎ شناسیم اما امروزه انواع مدلهای مبلمان ال به قدری متنوع هستند که هر سلیقه‌ ای را می ‎توانند راضی نگه دارند. امروزه حتی مبل‌ های سلطنتی نیز به شکل مبل ال طراحی می ‎شوند که تنها در دو انتها دارای دسته هستند. این مبل‌ ها از نظر بلندی پایه و تاج‌ ها و منبت ‎کاری و … کاملاً شبیه مدل های سبک مبل سلطنتی هستند با این تفاوت که همچون مبل‌ های ال در کنار هم قرار می ‎گیرند و تنها در دو انتها از دسته برخوردار هستند

خلاصه اینکه هر نوع مبلی را که بپسندید نوع ال آن هم وجود دارد . البته مبل‌ های الی که به عنوان مبل مناسب برای خانه های کوچک انتخاب می ‎شوند عمق کمی دارند و کوتاه هستند-هم به لحاظ اندازه بدنه و هم ارتفاع پشتی – تا فضا را کمتر پر کنند و گاه بهتر است که کلاً بدون پایه باشند تا ارتفاع آن‌ها به حداقل برسد. بنابراین هنگام انتخاب مبل مناسب برای خانه های کوچک، به اندازه پایه‌ ها، بدنه و پشتی دقت کنید.

همچنین در ساخت برخی مبل‌ های ال از چوب و در برخی دیگر از چرم، شیشه و روکش‌ های شبه فلز یا شبه شیشه استفاده می ‎شود که دسته اول حس و حال گرمتر و دنج‎ تری به خانه شما می ‎بخشند و دسته دوم جلوه مدرن‌ تری ایجاد می ‎نمایند که شما می ‎توانید بسته به سلیقه و علاقه خود از میان انواع مختلف مبل ال دست به انتخاب بزنید.

همچنین مبل های ال گرد وارد بازار شده‌ اند که بسیار چشم نواز هستند؛ زیرا همانطور که می ‎دانید خطوط بدون زاویه، نرم‌ تر و مهربان‌ تر و به همین جهت نوازشگرتر از خطوط دارای کنج و زاویه هستند. این مبل‌ ها می ‎توانند یکی از عناصر یک دکوراسیون مدرن و به روز باشند و حس و حال صمیمی‌ تری را به دکوراسیون منزل شما ببخشند؛ زیرا می ‎توانند به راستی میهمانان شما را کنار و دور هم بنشانند.

برای داشتن مبل مناسب خانه های کوچک خود حتی می ‎توانید از این هم فراتر رفته و بخشی از خانه خود را با ایجاد چند کمد یا کشوی کوتاه، بلندتر از کف نمایید و سپس روی آن تشک‌ های مبل را قرار دهید و به این ترتیب یک فضای مبله جمع و جور و دو منظوره ایجاد نمایید.

شاید علت توجه زیاد به مبل‌ های ال در بازار مبل امروز، به دوره‎ ای برگردد که در آن به سر می ‎بریم؛ دوره‌ ای که مدرنیسم یکی از محبوبترین سبک‌های دکوراسیون بوده و مبل های ال نیز در ذات خود مدرن هستند؛ زیرا در اصل خود، بسیار ساده و کاربردی و بهینه طراحی شده اند با کمترین زواید.

ویژگیهای مبل برای خانه کوچک

حال اجازه دهید از زاویه دیگری به این سوال که کدام مبل برای خانه های کوچک مناسب است؟، بپردازیم. مبل مناسب خانه کوچک باید سه ویژگی داشته باشد:

  1. فضای کمی اشغال کند و از فضاهای مرده -همچون کنج‌ ها- بهره ببرد.
  2.  این توهم را به وجود آورد که فضای کمی اشغال کرده است.
  3.  چند منظوره باشد و بتواند با ایفای چند نقش اضافه، نیاز خانه به دیگر وسایل را کم کند تا مانع از پرتر شدن و خفته تر شدن فضای خانه شود.

حالا برای هر یک از این ویژگی‌ ها، نمونه و مثال‌ هایی می‎ آوریم:

  • مبلی که به اصطلاح کت و کلفت و پهن نباشد و جمع و جور باشد فضای کمتری اشغال می‎ کند. شما می ‎توانید مبل‌ هایی انتخاب کنید که دارای کمترین انحنا و دسته هستند و عمق آن‌ ها کم و پشتی‎ های آن‌ ها کوتاه است. با انتخاب درست مبلمان و نکات دیگری که در این مقاله به آن اشاره شده، حتی می‎ توانید از یک راهرو هم یک خانه دوست ‎داشتنی بسازید. موافق نیستید؟
  • همچنین ابتکارات زیادی برای مبله کردن فضاهای مرده به خرج داده شده است که حیرت انگیز هستند مثلا شما می‎توانید فضای بالای تخت یا دراور را مبله نمایید؟ مثل یک معمای ریاضی می ‎ماند، نه؟